… Sonra Öcüler Yer Seni

Mert Dolapçıoğlu çizimidir.

Güçlü ve zayıf yanlarımı sorduklarında ikisi için de aynı cevabı veriyorum: “Duygusallık

Duygusallığım sayesinde insanlara dokunabiliyor, olaylara farklı bir gözle bakabiliyorum ve duygusallığım yüzünden insanlardan ve olaylardan çok çabuk etkilenip düşebiliyorum.

Geçenlerde biri şöyle bir cümle kurdu bana:“Envanterinize baktığımda duygusal yönünüzün baskın olduğunu fark ettim. Bildiğiniz üzere dayanıklılık bizim için önemli bir konu.”

Ay bilmez miyim! Herkesin artık kendi başının çaresine bakması, kendi psikoloğu, kendi yöneticisi olması, oto motivasyon sağlaması gereken bir dönemde Resilience (Rezilyans) yani dayanıklılık, yılmazlık, esneklik konuşmayacağız da ne konuşacağız? Yoksa öcüler yer bizi.

Bu önemli ve çoğunlukla güzel şeyler söyleyen yetkinliğin 7 kere düşüp 8 kere kalkma mantığına kadar arkasındayım fakat beklentisi bir insanı aştığında beni korkutan bir boyuta geliyor. Yapay zekanın kapıya dayandığı şu dönemde insan evladının duygusallığına katlanamayacak bir duruma geldiysek ve rezilyansı bu sebeple konuşuyorsak orada duralım.

“Baskı altında dahi iyimser kalma” başlığı altında, aslında birileri tarafından size uygulanacak baskıya hazırlanıyor, kırılmaktan korkarken esneğim ben diyerek oraya buraya eğilip bükülüyor olabilir misiniz?

Düştüğümde tepemde birinin 3’ten geriye doğru saydığını ve sıfıra vardığında kalkamazsam kaybettiğimi söylemesini istemiyorum. Ağzım burnum kanlar içinde biraz orada yatabilme lüksüm olmalı. İnsanım ben.

Hayatın içinde her zaman bu anları tolere edecek küçük esler var. Eğer bu esleri vermeye müsaade etmezseniz o küçük esler birikir ve bir gün büyük bir darbe olarak gelip indiriverir sizi. Rezilyant olacağım derken rezil olabilirsiniz.

Bazen biz büyük binalarımızda, büyük isimlerimizle, büyük mantıklı laflar ediyoruz. Bir yerde dünyayı hala döndüren küçük duygusal kalbinizi susturmayın. En büyük cesaret ve yılmazlık örneği kalbini dinlemektir.

Hadi bakalım, kolay gelsin!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz