Sakin Ol

“İnsan iki ruhludur. İçinde bir iyi bir de kötü köpek kavga eder. Kişi hangisini daha çok beslerse, o kazanır.” der bir Kızılderili Atasözü.

İçimdeki köpeklerin hırsla havladıklarını fark ettiğimde kendime hep “iyi ol” derim. Sen hep iyi ol, iyinin tarafında ol, iyi kal.

Bazen zor oluyor tabii. Ben de atlayıp saldırabiliyorum canımı yakan her ne ise onun üzerine. Eskiden daha çoktu. Kavga edersem, bağırır çağırırsam, sesim her şeyi bastırır sanıyordum. Toyluğumu, aksi gibi görünen bilmezliğimi, hırslarımı, örtülü öfkemi… Şimdi hatırlayınca o zamanları gözlerimi deviriyorum. Hırsla girdiğim hiçbir kavgayı kazanmadım, nasip edilmedi. Çünkü doğama aykırıydı. Ben iyi olmak için, kötü olan her şeyin ortasında iyi kalabilmeyi öğrenmek için doğmuştum.

Şimdi içimi bir şey kemirdiğinde, fütursuzca haykırmak istediğimde yolumdan çıkmaya değecek mi diye soruyorum. Saf ve iyi kaldığım her durumda yolum açık ve pirüpak. Neden içimdeki o kötü köpeğin önüne kemik atayım ki? Başını okşayıp sakinleştiriyorum. Hep bana söylendiği gibi: “Sakin ol”

O çok sevdiğim şarkı çalıyor kulağımda,

İnsan kendine yakalanır, insan kendinden yaralanır

Ah kendimden bir çıksam, koşsam koşsam ve atlasam!

Hadi gittim ben.

2 YORUMLAR

  1. O halde, Bukowski’ye selam gönderip bu güzel anlatım için yazara da sakince teşekkür etmek güzel olur 🙂
    “Ah İnsanlar! Her şeyi bulup kendini bulamayanlar”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz